logo
vaše sportovní stránka
protože každý ji v sobě má

Věděli jste, že...

 

Věděli jste, že

Prvním znakem Karhu byly tři pruhy

prvním znakem Karhu nebyl medvěd, ale byly to tři pruhy? Na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 získali sportovci ve finských tretrách se třemi pruhy na boku, včetně Emila Zátopka, 17 zlatých medailí. Později Karhu svoje tři pruhy za dvě láhve whisky a zhruba 1600 eur prodalo tehdy ještě ne příliš známému Adi Dasslerovi, jehož sportovní značka je jako svůj znak používá dodnes.


Věděli jste, že

Zakladatel Karhu Arno Hohenthal

v roce 1916, když Arno Hohenthal zakládal firmu, z níž se časem mělo stát Karhu, ve Finsku ještě neexistovala vůbec žádná sportovní výroba? Veškeré sportovní vybavení se dováželo ze zahraničí, bylo předražené a jeho kvalita byla nízká. Hohenthalův podnik začínal v ponurých sklepních prostorách v centru Helsinek, prvními výrobky byly oštěpy z finské břízy.


Věděli jste, že

Helsinská centrála Karhu v době druhé světové války

během druhé světové války v letech 1939-1944 Karhu pomáhalo při obraně Finska? Vyráběly se stany, maskovací uniformy, lyže a boty pro finské vojáky. Kvůli bombardování se v helsinské centrále firmy pracovalo v noci.


Věděli jste, že

První ochrannou známkou běžeckých bot Karhu byl znak M

v 60. letech minulého století byly běžecké boty Karhu jedinými se svou vlastní ochrannou známkou? Byl jí symbol „M”, znak bratří Mäntyläů, kteří pro Karhu pracovali jako návrháři. Karhu v této době patřilo k prvním firmám začínajícím ve výrobě běžecké obuvi ve velkém používat nylon.


Věděli jste, že

Červené hokejky Titan

v roce 1973 Karhu koupilo značku Titan, pod níž se vyráběly sjezdové lyže, hokejky a brusle? Červené hokejky brzy ovládly kluziště celého světa a ročně se jich vyrobilo na 400 tisíc. Nejznámějším hokejistou, který s nimi hrál, byl legendární Wayne Gretzky.


Věděli jste, že

Karhu Champion s revolučním systémem tlumení Air Cushion

prvním, kdo přišel s revolučním systémem tlumení, dnes známým jako Air Cushion, bylo Karhu? Už před 40 lety si v Karhu uvědomovali potřebu lepšího tlumení v atletických botách. Bylo zapotřebí něčeho, co by uneslo váhu běžce a zároveň dokázalo účinně absorbovat obrovský tlak vyvíjený na jeho dolní končetiny. Po řadě neúspěšných pokusů a důkladném testování ve spolupráci s univerzitou v Jyväskylä se zrodil první funkční model s tlumením Air Cushion. Dostal název Karhu Champion a ve své době neporaženým šampionem mezi běžeckými botami skutečně dlouho byl.


Věděli jste, že

Technologie Ortix

Karhu bylo první značkou, která přišla se systémem měření pronace? Boty vybavené technologií Ortix se začaly prodávat v roce 1988 a brzy zaplavily obchody na celém světě.


Věděli jste, že

Finský prezident Urho Kaleva Kekkonen

boty Karhu nosil po celou svou sportovní kariéru Urho Kaleva Kekkonen, skokan do výšky a pozdější finský prezident? UKK, jak mu Finové říkají, byl nejenom mistrem Finska ve skoku do výšky, ale také nejdéle sloužícím finským prezidentem, když v úřadě setrval bez přestávky od roku 1956 do roku 1982, tedy déle než čtvrt století!