logo
vaše sportovní stránka
protože každý ji v sobě má

Minulost, současnost a budoucnost

 

ZROZENÍ LEGENDY

Dvacátá až šedesátá léta 20. století

1916

Rok vzniku značky. K prvním inovacím dochází u oštěpů a disků. Design je od začátku minimalistický, vše je podřízeno rychlosti a pohybu vpřed.

1920 >>

Na Olympijských hrách v Antverpách v roce 1920 létají oštěpy Karhu nejdále ze všech a první čtyři místa v soutěži obsazují jen Finové. „Létajícím Finům“ v tretrách Karhu patří navíc pět zlatých medailí z běžeckých disciplin. Triumf značky je završen o čtyři roky později na hrách v Paříži, kde v nápadných tretrách Karhu bílé barvy získává pět zlatých medailí legendární Paavo Nurmi.

1950 >>

Karhu je nejúspěšnější značkou na Olympiádě v Helsinkách v roce 1952. V botách Karhu září i fenomenální Čech, Emil Zátopek.

 

NA VÝSLUNÍ

Od konce šedesátých do začátku osmdesátých let 20. století

1960 >>

Sport je stále více součástí životního stylu. Na přání sportovců Týmu Karhu, volajících po výrazných běžeckých botách, přichází Karhu s barvami, které se později proslaví jako „ikonické barvy Karhu“.

1970 >>

Nejdelší vzdálenost, jakou kdy Olavi Suomalainen do onoho památného dne roku 1972 uběhl, bylo necelých 28 km. Ráno v den závodu své ženě přesto říká: „Tohle je den, kdy bych mohl vyhrát maraton. Hlavně proto, že jsem ještě nikdy žádný nevyhrál.“ O několik hodin později jako první Fin historie v čase 2:15:39 vítězí v Bostonském maratonu. Tak jako ostatní „Létající Finové“, i on běží v modelu Karhu Champion, který si následně koupí více než jeden milion lidí na celém světě.

 

FULCRUM

Od poloviny osmdesátých do začátku devadesátých let 20. století

1980 >>

Ve světě sportu se důraz klade na vzhled a výkonnost. Zatímco jiné značky sází na efekt a množství funkčních i nefunkčních prvků, Karhu zůstává věrné svým skandinávským kořenům a zaměřuje se výhradně na technologické inovace. V roce 1982 se do historie zapisuje 27letý finský hasič Reima Salonen, když získává první velký titul v chůzi na mistrovství Evropy v Aténách. Jako výsledek spolupráce s univerzitou ve finském Jyväskylä spatřuje v roce 1986 světlo světa unikátní technologie fulcrum, která do té doby nevídaným způsobem podporuje pohyb běžce kupředu.

 

NOVÉ DNY SLÁVY

Od konce devadesátých let 20. století do současnosti

2000 >>

Na univerzitě v Jyväskylä se testuje nové fulcrum, jež opět posouvá hranice běžeckých technologií. V roce 2009 získává model Strong cenu časopisu Runner’s World za nejlepší novinku. Typ Fast získává cenu časopisu Women's Running za botu s nejlepším tvarem. O rok později je model Forward časopisem Women's Running ohodnocen jako nejlepší běžecká bota ve výkonnostní a závodní kategorii.

 

KARHU UŽ DÁVNO NENÍ JEN POUHOU SPORTOVNÍ ZNAČKOU.

JE ZÁROVEŇ KULTURNÍM FENOMÉNEM DNEŠNÍ DOBY.

NYNÍ POPRVÉ OFICIÁLNĚ I V ČECHÁCH A NA SLOVENSKU.